Sudety obfitują w przeróżne jaskinie, groty i formacje skalne. Masyw Śnieżnika nie jest tu wyjątkiem! W obrębie samego Masywu, jak i w jego okolicy znajduje się wiele miejsc będących prawdziwą gratką dla miłośników podziemnych przygód: od naturalnych jaskiń i historycznych kopalni, po labirynty podziemi zbudowanych przez dawnych mieszkańców Kłodzka.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najsłynniejszych jaskiń w Polsce swoją nazwę wzięła od znalezionych w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego. Została odkryta w 1966 roku, podczas prac wydobywczych w działającym w Kletnie kamieniołomie marmuru. Znalezisko spowodowało bezprecedensową w tamtych warunkach decyzję o zamknięciu kamieniołomu, co świadczy o skali odkrycia.

Jaskinia, otwarta dla turystów od 1983 roku,  jest największą w Sudetach: znane jest blisko 5000 m korytarzy i komór na trzech poziomach. Niestety, nie wszystkie obszary są udostępnione do zwiedzania, jednak to, co możemy obejrzeć w zupełności wystarcza. Niezwykle bogata i barwna szata naciekowa sprawia, że Jaskinia Niedźwiedzia uznawana jest za najpiękniejszą w kraju.

Oferuje dwie trasy turystyczne. Standardowa trasa znajduje się na środkowym poziomie jaskini, gdzie można podziwiać formacje skalne i obserwować nietoperze. Od niedawna dostępna jest także trasa ekstremalna prowadząca przez wymagający dolny poziom. Można ją przejść jedynie pod opieką członków wykwalifikowanych przewodników-speleologów. Przed wyborem tej trasy należy zapoznać się z informacjami i zaleceniami zamieszczonymi na stronie internetowej jaskini.

Zobacz stronę Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Radochowska

Do odkrycia Jaskini Niedźwiedziej uchodziła za najdłuższą w Sudetach. Znana przynajmniej od połowy XVIII wieku, a przed II wojną światową popularna wśród turystów i kuracjuszy pobliskich uzdrowisk, jaskinia Radochowska niestety nie zachowała swoich najpiękniejszych formacji naciekowych. Brak stałej kompetentnej opieki nad tym miejscem przez dwa wieki doprowadził do jego zdewastowania.

Na szczęście udało się odtworzyć pierwotny mikroklimat jaskini, zabezpieczyć ją i uporządkować. Obecnie funkcjonuje ona jako pomnik przyrody nieożywionej i jest dostępna do zwiedzania (z przewodnikiem). Wprawne oko dostrzeże nowoformujące się niewielkie nacieki oraz zimujące tu nietoperze kilku gatunków. Po zwiedzaniu jaskini można odpocząć w Winiarni Radochowskiej, oferującej wina z różnych stron świata, w tym także z dolnośląskich winnic.

Zobacz stronę Jaskini Radochowskiej

Jaskinia Solna Jama i Jaskinia z Otoczami

Dwie nie tak okazałe, ale również ciekawe jaskinie na Ziemi Kłodzkiej. Uwaga, te miejsca nie są zagospodarowane i przystosowane do amatorskiego ruchu turystycznego!

Solna Jama znajduje się w okolicy miejscowości Gniewoszów i jest jedną z mniejszych jaskiń w Sudetach. Została odkryta podczas prac w kamieniołomie marmuru. Choć ciekawa szata naciekowa jest niestety zniszczona, nadal są tu ślady po istniejących kiedyś stalaktytach. Częściowo zalane korytarze sprawiają, że do zwiedzania dostępna jest 25-metrowa trasa zakończona salą z niewielkim jeziorkiem. Potrzebna jest latarka!

Niewielka Jaskinia z Otoczami (zwana także Jaskinią przy Torach) w pobliżu wsi Ołdrzychowice Kłodzkie została odkryta prawdopodobnie pod koniec XIX wieku, podczas budowy torów kolejowych. Zbadano ją jednak dopiero w latach 70. XX wieku. Obecnie sucha jaskinia swoją nazwę wzięła od znalezionych w niej otoczaków piaskowcowych, które mogą świadczyć o tym, że kiedyś płynęła nią woda – możliwe, że była podziemnym korytem Białej Lądeckiej.