Wiosna wchodzi w najpiękniejszą fazę. Nawet jeśli w ostatnich dniach kwiecień nie rozpieszczał nas słoneczną i ciepłą pogodą, warto wybrać się na weekendową wycieczkę i nacieszyć oczy rozkwitającą przyrodą. Polecamy malowniczy region Sudetów Wschodnich, szczególnie Masyw Śnieżnika i okolice Czarnej Góry!
Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Śnieżnicki Park Krajobrazowy oferuje zarówno trasy rekreacyjne, jak i bardziej wymagające. Urozmaicona rzeźba terenu w obrębie Parku sprawia, że górskie wędrówki obfitują w kontrastowe widoki: od kotlin wysokogórskich, przez łagodny rysunek starszych gór i dolin rzecznych, aż po strome, poszarpane zbocza przecinane dolinkami i wodospadami na progach skalnych.
Szlaki turystyczne są oznakowane i urozmaicone ścieżkami dydaktycznymi i przyrodniczymi. Przyjemny, zielony szlak ze Stronia Śląskiego do Międzygórza prowadzi przez Czarną Górę, jeden z najciekawszych punktów widokowych w Sudetach. Na jej szczyt można wjechać nowoczesną, szybką koleją linową. Znajduje się tam drewniana wieża widokowa o wysokości 14m, z której podziwiać można panoramę okolicznych pasm górskich i Kotlinę Kłodzką.
Zalew w Starej Morawie

Pięknie położony w miejscowości Stara Morawa, rekreacyjny zalew jest jednym z najwyżej zlokalizowanych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Zagospodarowany na cele letniskowe, może pochwalić się strzeżonym kąpieliskiem z piaszczystą plażą, molo z wieżą widokową i przystanią z wypożyczalnią sprzętu wodnego. To świetny teren tak dla miłośników wypoczynku nad wodą, jak i górskich wędrówek. Znajduje się przy zboczu Krzyżnika, 3km od Stronia Śląskiego, 6km od Jaskini Niedźwiedziej i 8km od Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra.
Wodospad Wilczki

Wodospad, nazywany dawniej Wodogrzmotami Żeromskiego, znajduje się na rzece Wilczka w pobliżu Międzygórza. Ma 22m wysokości, co czyni go drugim co do wielkości wodospadem w polskich Sudetach. Przed powodzią w 1997 roku mógł poszczycić się wysokością aż 27m – sztucznie uzyskaną przez zbudowanie dodatkowego progu skalnego na początku XIX wieku. Kaskada znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, a w pobliżu przechodzi czerwony szlak poprowadzony z Lądka Zdroju przez Czarną Górę i Żmijowiec, aż na Halę pod Śnieżnikiem, do Międzygórza i na górę Igliczną.
Arboretum w Lądku Zdroju

Powstały w połowie lat 70. ubiegłego wieku leśny ogród w Lądku Zdroju jest najmłodszym i najwyżej położonym arboretum w Polsce. Ma charakter spacerowego parku z ławkami, ścieżkami i mostkami i jest utrzymany w naturalnym stanie, bez dużych ingerencji w leśny ekosystem. Posadzono tu bogatą kolekcję drzew i krzewów iglastych i liściastych, w tym przepiękne różaneczniki i azalie, kwitnące na przełomie wiosny i lata. Arboretum będzie doskonałym celem na długi weekend majowy – można je zwiedzać w okresie od maja do października, we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków, w godzinach od 10.00 do 18.00.